כספים רבים מתגלגלים ועוברים הלוך ושוב, בין חברות הביטוח, קופות גמל, קרנות פנסיה, בנקים ובגופים מוסדיים נוספים. רבים, שכספים אלו שייכים להם, לא מודעים אפילו לקיומם של כספים אלו והמוסדות בהם הם נמצאים לא יודעים למי לשייך אותם. אותם כספים אבודים, כפי שהם מכונים, עלולים להגיע לכדי סכום גבוה, עד כדי בלתי נתפס.

איך זה קורה?

כספים אבודים הם כספים שהגיעו אל המוסד המחזיק בהם על ידי בעליהם, אבל מאז אבדו עקבותיהם. מוסד זה הוא על פי רוב גופים כגון קרנות פנסיה, קופות גמל, חברות ביטוח ובנקים. הסיבות לאובדן כספים הינן רבות, וביניהן: מיזוג חברה עם אחרת; איבוד נתוני מחזיקי הכספים; השקעת כספים בביטוח פנסיוני על ידי מעביד שלא יידע את העובד בעובדה זו – ולאחר עזיבת העובד, מבלי שיידע שהושקעו בו כספים אלו, אבדו למעשה הכספים שהושקעו; פוליסות ביטוח שבעליהן הפסיקו לשלם את הפרמיה עליהן והן עומדות תלויות באוויר ללא דורש או אפילו תכניות חסכון שהפסיקו להפקיד בהן כסף ולאחר זמן שכחו מקיומן.

כמו כן, מצבים כמו פוליסות ביטוח (חיים או אחרות) שנפתחו, אך לאחר זמן הסתבר שפרטי הלקוח שגויים ולא ניתן לדעת מי הוא או כיצד להגיע אליו; או כאשר הלקוח עובר למען חדש ולא מעדכן את חברת הביטוח, קרנות הפנסיה או קופות הגמל, ועם הזמן שוכח מקיומן, מאחר והדוחות התקופתיים לא מגיעים אליו. קיימים גם מקרים בהם נפטר לקוח ויורשיו אפילו לא מודעים לקיומה של פוליסת ביטוח חיים, או אחרת, שנוהלה על שמו, ולכן גם לא דורשים אותה. מצב נוסף של כספים אבודים הוא במקרה בו עזב לקוח את הארץ, מבלי שיעדכן את חברת הביטוח בדבר עזיבתו, ומבלי שיפדה אותה.

מה עושים?

שוויים של הכספים האבודים נאמד כיום בין שמונה לחמישה עשר מיליארד שקל. סכומים אלו נחים בקרנות הפנסיה, קופות הגמל, חברות הביטוח והבנקים, ואין להם כל דורש. במקרים בהם יש לכם חשד כי חלק מכספים אבודים אלו שייכים לכם, מומלץ להתקשר לכל הגופים המוסדיים, ובעזרת שמכם המלא ומספר תעודת הזהות לבקש לאתר את הקרנות, או הפוליסות הקיימות על שמכם, אם ישנם כאלו. דרך נוספת לאיתור כספים אבודים אלו, היא להסתייע בחברות מקצועיות, אשר יכולות לבצע את הבדיקה המקיפה הזו עבורכם, ולהעניק לכם שקט נפשי, בידיעה כי יש גורם מקצועי המנסה לאתר את כספכם, ומשקיפות מלאה של התהליך כולו.

להתייעצות עם מומחה לחצו כאן והשאירו פרטים