הקשר הגורדי שקיים בין ביטוח תאונות אישיות לאובדן כושר עבודה מבטא את הצורך במענה במקרה של אי יכולת השתכרות. ברוב המקרים, תאונה אשר נגרמת במסגרת העבודה או שלא במסגרת העבודה, גורמת לשינויים ביכולת התפקודית של כל שכיר ומאלצת אותו להתמודד עם אתגרים חדשים. במאמר הבא נעסוק במשמעויות האופרטיביות של קשר זה.

תאונה שמשפיעה על היכולת התפקודית

תאונות אישיות עלולות לגרום לקושי קבוע או זמני בתפקוד הכללי של כל אחד מאיתנו. למעשה, העובדה שהגוף סובל מטראומה כלשהי, משפיעה באופן ישיר על יכולת ההשתכרות שלנו בטווח הקצר וארוך כאחד. במקרים שמדובר על השפעה עוצמתית יותר, אשר מחייבת מנוחה ארוכה ואובדן כושר עבודה, יש לקבוע שיפוי מתאים. אסור לשכוח גם את ההוצאות הרפואיות אשר מתלוות לכל השבתה תעסוקתית שכזו.

הלימה בין סוג התאונה לאובדן כושר העבודה

ברוב המקרים יש הלימה מוחלטת בין אופי התאונה לבין אובדן כושר העבודה. הלימה אשר מתבטאת בעובדה שבחלק מהביטוחים לתאונות אישיות יש פיצוי חד פעמי במקרה של הגעה למצב סיעודי והפסקה כוללת של העבודה. בנוסף, שווה לעמוד על המתאם שבין סוג הפגיעות לבין אובדן יכולת העבודה. ביטוח תאונות אישיות מספק מענה לדיאגנוזות הרפואיות כדוגמת: שברים, פגיעות פנימיות וכוויות שונות.

הכיסוי הביטוחי שקיים בפוליסות לתאונות אישיות

חשוב לעמוד גם על סוג הכיסוי הביטוחי שמעניקות מרבית הפוליסות אשר עוסקות בתאונות אישיות. במרבית הפוליסות ניתן לראות כי יש כיסוי אשר מאפשר להתמודד עם אובדן כושר השתכרות יחסי והן ומעניקות פתרון לאספקטים האופרטיביים של הטיפול הרפואי בתקופה זו. כיסוי אשר מכסה את הפינוי לבית החולים (תשלום עבור אמבולנס או פינוי אווירי) ואת תקופת האשפוז וההחלמה. בנוסף, יש הבחנה של סוג הפגיעה וכלים משמעותיים להתמודד עימה.

הפעלה של הביטוחים הפרטיים והציבוריים

בעוד שביטוחים פרטיים ניתנים להפעלה באופן פשוט יחסי, עבור הביטוחים הציבוריים – יש לפנות למוסד הביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי אמור לקבוע אם התאונה מהווה עילה לאובדן כושר עבודה ומחליט על הפיצויים ועל דרגת הנכות של כל נפגע. מסיבה זו, מומלץ לגשת לוועדות השונות של מוסד זה בליווי של עורך דין אובדן כושר עבודה, בכדי לקבל ייעוץ מקצועי. איש מקצוע שכזה יעזור לכם להבין גם מהם הסעדים החוקיים עומדים לרשותכם.

נכות תעסוקתית – בחלק מחברות הביטוח

כדאי לדעת שבמידה ולא ניתן לחזור לשגרת העבודה באופן מלא גם לאחר תקופת ההחלמה, ניתן לממש סעיף של נכות תעסוקתית. סעיף זה אינו קיים בכל הפוליסות ואינו קיים אצל כל חברות הביטוח, אולם הוא מהווה קשר ישיר בין התאונה שקרתה לבין אובדן כושר העבודה. כלומר, במידה ונקבע כי הנכות התעסוקתית הקיימת הינו תולדה ישירה של התאונה שקרתה, אפשר לקבל מענה וליווי מתקדמים לשיפור איכות החיים.