למרות שביטוח תכולת דירה כולל שורה של תסריטי קיצון כדוגמת רעידות אדמה, שיטפון ושריפה, דווקא מקרים של פריצה וגניבה מהווים את הטריגרים השכיחים להפעלת הביטוח.  יתרה מכך, ההבנה שבזמן הפריצה יש סיכוי להשחתה של רכוש ולגניבה של מוצרים יקרי ערך, מחייבת פתרון של ממש. בכתבה הבאה נסקור את השלבים שחשוב לדעת לאחר כל פריצה וגניבה.

דיווח ראשוני – הן לרשויות והן לחברת הביטוח

מכיוון שיש צורך לבצע אקטיבציה לכל ביטוח דירה וחובה להצהיר לרשויות החוק על כל מקרה של גניבה, חובה לבצע פנייה יזומה. חשוב לעשות זאת במועד אשר סמוך למקרה השוד בכדי שניתן יהיה לבצע לבקר בזירה באופן מיידי ולעמוד את הנזק באופן מקצועי. שימו לב שבלא מעט מקרים יש גם השחתה של רכוש בזמן הפריצה ולכן כדאי לעמוד על העניין בנפרד.

הצהרה בדבר הרכוש שהושחת בזמן הפריצה

ברוב המקרים בזמן הפריצה ניתן להבחין בהשחתה של דלת הכניסה, המנעול או אפילו החלונות אשר שימשו את הפורצים לכניסה. בנוסף, בחלק מהמקרים יש גם השחתה של השקעים ומערכת החשמל אשר שימשה את הפורצים בעבור נטרול האזעקה (במידה שהייתה), כך שעלולות להיות הוצאות שחורגות מהגניבה בפועל. חשוב לשים לב לכל פריט אשר הושחת ולציין אותו ברשימה שנמסרת לחברת הביטוח שבה אתם מבוטחים.

מסירת סוג הפריטים החסרים כתוצאה מהגניבה

בשלב זה יש להכין רשימה של הפריטים אשר נגנבו כתוצאה מהפריצה. לשם כך יש צורך לעבור בין החדרים השונים ולוודא אילו אביזרים חסרים ואילו פריטים נותרו במקומם. מכיוון שמדובר בהצהרה חוקית לכל דבר, יש צורך לוודא שכל המוצהר נגנב במהלך הפריצה המדוברת. לכן יותר מומלץ לעבור עם כל בני הבית על רשימת החפצים החסרה לפני ההצהרה הסופית והגשתה לחברת הביטוח שאליה אתם מנויים.

בדיקת שמאי מטעם חברת הביטוח

בדיקה של שמאי חברת הביטוח והערכת הנזק הכולל הנגרם, הינו אחד מהשלבים החשובים ביותר בכל מקרה של הפעלת ביטוח דירה. בשלב זה, מגיע שמאי אל הדירה שבה נערכה הפריצה ומנסה להעריך את הנזק הכלכלי שהוסב לתכולת הדירה. בזמן זה השמאי גם מוודא שהפריטים החסרים אינם נמצאים בדירה ומאשר את ההצהרה אשר אותה סיפק המבוטח לאחר הפריצה. מידת שיתוף הפעולה עם כל שמאי היא לא פחות מקריטית.

קבלה של החזר כספי – בהתאם לפרמיה של הפוליסה

בכדי שתוכלו לרכוש את התכולה שנפגעה כתוצאה מהפריצה ולממש שורה של רעיונות לעיצוב הבית, יש צורך לקבל את ההחזר המתאים. בשלב זה חברת הביטוח תעניק לכם המחאה אשר תואמת את הממצאים שבשטח ואת הפוליסה אשר ברשותכם. שימו לב שהזמן עד לקבלת ההמחאה המתאימה משתנה מחברה אחת לשנייה. מומלץ לבדוק את העניין הזה בפוליסה הייחודית של כל אחד.