חוות דעת אקטוארית יכולה להיות הרבה יותר משמעותית ממה שנדמה לכם. היא יכולה לקבוע את העתיד שלכם בעיקר אם מדובר על ענייני פנסיה, הרי שזה מה שיישאר לכם כאשר תגיעו לגמלאות. מהי חוות דעת זו וכיצד היא באה לידי ביטוי לצרכי פנסיה?  בכלל מספק אותה?

חוות דעת מאקטואר מומחה

תחום האקטואריה הוא אינו תחום מוכר לרוב הציבור בישראל כמו לכל שאר הציבור בעולם, אך ביום מן הימים כדאי שתכירו אותו ובעיקר אם מדובר על הפנסיה שלכם. תחום זו, שעל ביצועו וחישוביו הרבים אחראי האקטואר, למעשה מספק תשובה מתמטית למצב מסוים שמצריך סכום פיצוי כאשר חלק מהמשתנים חסרים. למשל. תחום הביטוח שבו אין את כל המשתנים לגבי המבוטחים, דמי פיצויים למפוטרים ועוד דוגמאות רבות בכולם יש צורך לספק שובה מספרית בפני שופט. גם תחום הפנסיה הוא כזה, לעתים כדי להבין מה גובה הפיצויים לעובד מסוים ולעתים כדי להבין האם לפרוש.

חוות דעת אקטוארית במקרים של תביעות

  • הפנסיה אמורה להיות משולמת לנו כקצבה חודשית ברגע שנפרוש אך למעשה יש אנשים שנתקלים בקשיים רבים עוד במהלך שנותיהם ככשירים לעבודה. תאונות דרכים או מחלות מסוימות יכולות להרוס קריירה מוצלחת של אדם מסוים שחסך עד לאותו רגע כסף רב בכל חודש כדי שיגיע לרגע שהוא יוצא לגמלאות בלי כל חשש לקיומו.
  • במקרים כאלו יש צורך להפעיל את הביטוח בהתאם לתאונה או לחולי, ובהתאם לביטוחים שהיו לו, כאשר יש לחשב גם את גובה הפנסיה שאותו בן אדם היה יכול לצבור ולא יצבור בפועל. סכום זה הוא סכום פיצויים לכל דבר והאקטואר הוא זה שיספר את חוות הדעת הזה בהתאם לכל הממצאים. ללא חוות הדעת הזו יהיה קשה מאוד להגיע לפיצויים הגבוהים ביותר מכל גוך שיהיה, בין אם מדובר בחברת הביטוח או בנתבע אחר.

גם בפיטורין הפנסיה משמעותית

יש כאלו שאומרים שפיטורים הוא אחד מהרגעים הקשים ביותר שאדם יכול לחוות אך אחרי שמבינים מה קרה ונותנים למאורע לשקוע מעט, מבינים כי הנזק גדול הרבה יותר. צבירת הפנסיה של אותו אדם תיפסק גם היא ולמעשה בחישוב גובה דמי הפיצויים שמגיעים לאותו אדם, יש לחשב גם את הכסף שלא ייכנס לו לפנסיה ויפגע בו בעתיד. כך למעשה חוות הדעת האקטוארית נכנסת לתמונה שוב כולל האפשרות שאותו אדם היה עולה במשכורתו ובכך בהפרשה שלו לדמי הפנסיה.

האם כדאי לפרוש?

יש עוד מקרים רבים שבהם האקטואר ייכנס לתמונה בענייני פנסיה ועוד אחד מהנפוצים שבהם הוא השיקול האם לפרוש או לא. יחד עם אקטואר יהיה ניתן להבין האם מדובר בפעולה כדאית או שמוטב לא לפרוש מוקדם ממה שמצוין בחוק וכאן נכנסים חישובים מתמטיים רבים שמראים מה יקרה בכל אחת מן הבחירות.

מוגש מטעם קבוצת כנען