<>ביטוחי רכב הם מוצר נפוץ מאוד שמוצע על-ידי שלל חברות ביטוח. עלות הפוליסה היא אחד השיקולים המשמעותיים ביותר בבחירת הביטוח לרכב – וכדאי לדעת מהם הפרמטרים העיקריים לחישוב הפרמיה הנדרשת עבור הכיסוי המבוקש.

מהם המאפיינים של הרכב שנלקחים בחשבון?

ההחלטה הראשונה שיש לקבל כשמחפשים ביטוח רכב משתלם ומבצעים השוואת מחירים היא מהו הכיסוי הדרוש: רק חובה (כיסוי לנזקים לגוף שנגרמים עקב תאונה, הן למי שנמצא בתוך הרכב והן למי שמחוצה לו), חובה + צד ג' (שמוסיף לכיסוי לנזקי גוף גם כיסוי לרכוש של גורם אחר שמעורב בתאונה עם בעל הפוליסה) או מקיף (ביטוח שכולל את החובה ואת צד ג', ובנוסף מכסה גם נזקים שנגרמו לרכב של בעל הפוליסה, כתוצאה משריפה, מכת ברק, גניבה, פגעי מזג אוויר או כל סיבה אחרת).

במסגרת חישוב הפרמיה עבור ביטוח חובה נלקחים בחשבון פרמטרים שונים לגבי רכב שיש להם רלוונטיות לגבי מידת הסיכון להתרחשות תאונה ונזקים לגוף. בעיקר משפיעים על מחיר הביטוח סוג הרכב (פרטי או מסחרי), השימוש בו (לנסיעות פרטיות בלבד או למטרות נוספות), נפח המנוע (ובהתאם ביטוח למכונית סופר מיני יהיה זול יותר בהשוואה לביטוח של קרוסאובר), קיומן של כריות אוויר, הדגם של המכונית ושנת הייצור שלה.

הפרמיה עבור ביטוח מקיף מושפעת גם מהערך שלו בהתאם למחירון המקובל, וכן מרמת האבזור של הרכב בהתאם למרכיבי הפוליסה (למשל האם ישנו ביטוח שמשות, ועוד).

מהם המאפיינים של הנהג שמשפיעים על הפרמיה?

פרמטרים נוספים שמשפיעים על עלות ביטוח רכב הם אלה שקשורים לנהג או לנהגים שהפוליסה תקפה לגביהם. בפרט נלקחים בחשבון גילו של הנהג הצעיר ביותר שמורשה לנהוג ברכב והוותק שלו בנהיגה. חברות ביטוח רבות נוהגות להעניק הנחות לנהגים זהירים, כך שגם להיסטוריית עבירות התנועה ובפרט להרשעות, לתאונות ולשלילות יש מחיר.

ההשתתפות העצמית

במרבית ביטוחי הרכוש על סוגיהם השונים ישנו סעיף של השתתפות עצמית, שמטרתו היא לעודד את בעל הפוליסה להתנהל בזהירות ולנקוט בכל האמצעים הרלוונטיים כדי להגן על רכושו. גם בביטוחי הרכב ישנו סעיף שכזה, וככל שהשתתפות העצמית של המבוטח גבוהה יותר כך הפרמיה עשויה להיות זולה יותר.

עוד כדאי לדעת בהקשר זה שבמקרים מסוימים דורשות חברות הביטוח מהנהגים שמבקשים ביטוח מקיף למגן את המכונית באמצעות טכנולוגיות מתקדמות שקיימות כיום, ואף מעניקות על כך הנחה בפרמיה.

כיסויים נוספים

במסגרת ביטוחי הרכב השונים ניתן לרכוש הרחבות כגון שירותי גרירה, רכב חלופי במקרה של תאונה, תיקוני דרך ועוד. מומלץ לבחון היטב עד כמה כל תוספת כזו באמת נחוצה לכם – ביטוח למכונית סופר מיני, שכולל רכב חלופי עשוי להיות יקר במידה בלתי מבוטלת בהשוואה לביטוח דומה בלי שיסופק רכב חלופי, כך שאם אתם יכולים להסתדר כמה ימים בלי מכונית, תוכלו לחסוך את ההוצאה הזו וליהנות מביטוח מותאם לצרכים שלכם ובמחיר משתלם במיוחד.