מאת: יאיר בן דוד, מנכ"ל כנען פיננסים

 
שלום חברים, חודש ספטמבר היה חודש של דשדוש בשוק ההון ,בחודש זה הריביות בארה"ב וגם בישראל נותרו ללא שינוי וזה די משקף את המצב בעולם, מצד אחד אינדיקציות חיוביות של פרמטרים כלכלים שונים ומצד שני חוסר וודאות.
הוכחה לרגישות של המשק ניתן לראות בירידה החדה של הליש"ט ביחס לדולר כ10% באופן פתאומי, השלכות הברקזיט עוד לפנינו. 
תקופת הבחירות נראית כעת מעט שונה עם הירידה בכוחו של טראמפ וההבנה שמה שהיה הוא גם מה שיהיה מרגיעה את השווקים הפיננסים.
והכל תחזיות בלבד..
בהזדמנות זו צוות כנען פיננסים ואני מאחלים לכם חג סוכות שמח.
 
 ישראל:
בנק ישראל הותיר את ריבית ישראל ללא שינוי וזאת בשל אינפלציה נמוכה מהיעד שהוגדר, שוק העבודה ממשיך להפגין עצמה ושיעור האבטלה  בחודש אוגוסט נמצא ברמה נמוכה מאד של 4.6%,
אומדן הצמיחה עבור רבעון שני של 2016 תוקן כלפי מעלה מ3.7% ל4%, אחת הסיבות לעלייה היא עלייה של כ 8% ביצוא ביחס לתקופה מקבילה.
מדד תל אביב 25  עם תשואה שלילית של 0.28% ובסך הכל מתחילת השנה תשואה שלילית מצטברת של  -5.61%
מדד ת"א 75 עם ירידה של 0.28% ואילו מתחילת שנה עם עליה של 10.85%.

כפי שניתן להיווכח  תוצאות שונות מהותית בין מדד למדד, אנליסטים מסבירים כי מדד 75 מושפע מהותית יותר מהעליות בשווקים הגלובליים ובכך ממתן את השפעה השלילית של מדד 25.

ארה"ב:
שיפור ברוב הפרמטרים בכלכלת ארה"ב, אך עדיין החלטת הפד הינה לא להעלות את הריבית, הסיבה המהותית היא תנאי האי ודאות כפי שציינתי מעלה, דו"ח התעסוקה לחודש אוגוסט הצביע על 151,000 משרות חדשות.

מדד ה500 s&p  ירד ב0.12% אך הציג עלייה מתחילת השנה של 6.08%.

אירופה:
בליל חמישי האחרון צניחה של 10% בשער הליש"ט ביחס לדולר, כאמור השלכות האקזיט עוד לפנינו והמושפעים הראשונים יהיו חברי גוש האירו, באירופה נרשמת ירידה בייצור התעשייתי, עלייה בשיעור האבטלה ומאידך עלייה במדד אמון המשקיעים.
שיעור הריבית נותר ללא שינוי.
מדד  היורו 600 עם ירידה מתחילת השנה של -6.26%.