מאת: יאיר בן דוד, מנכ"ל כנען פיננסים

 

חודש נובמבר היה חודש מאתגר לשוק ההון. בחירת טראמפ לנשיא ארה"ב הפתיעה את כל האנליסטים שברובם המכריע היו בטוחים בניצחון של הילרי קלינטון וחזו ירידות בשווקים במקרה שטראמפ ינצח. ובכן המציאות הייתה קצת שונה…טראמפ נבחר ולאחר ירידות של כמה שעות, שווקי המניות בארה"ב וגם בישראל פצחו במחול של עליות.

המדינות שחוו ירידות היו באותם שווקים המחזיקים בדעה שטראמפ יממש את הבטחתו ל"אמריקה תחילה", גם האג"ח הממשלתי בארה"ב וישראל ספג ירידות וזאת בשל ההבנה כי טראמפ יגדיל הוצאות ממשלתיות על מנת לייצר תעסוקה.כפי הנראה תהיה בארה"ב העלאת ריבית ראשונה ב14 לדצמבר. התשואה הממוצעת לחודש זה בקופות הגמל השונות נעה בין 0% ל0.2% (במסלולים הכלליים).

ישראל:
בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש דצמבר ללא שינוי, ברמה של 0.1%, כפי הנראה הריבית תישאר נמוכה לעוד זמן רב וזאת בשל האינפלציה הנמוכה מהיעד התחתון של הבנק. בשוק המניות בארץ נרשמה מגמה חיובית: מדד ת"א 25 עלה ב-2.87%, ו מדד ת"א 75 עלה ב-3.7%. בגזרת האג"ח הממשלתיות נרשמה ירידה של 1.2% בצמודי המדד ו- 1.4% בשקליות.

ארה"ב:
כאמור, ארה"ב בחרה נשיא, לעת עתה הבחירה הניבה תשואות חיוביות במדדי המניות המובילים. מדד ה-S&P עלה ב-3.42%, הנאסד"ק עלה ב-2.6% ומדד הדאו ג'ונס עלה ב-5.4%. עליות בתשואות באג"ח הממשלתיות ל-10 שנים מ 1.85% ל 2.38% הניבו הפסד הון למשקעים באפיק זה.

אירופה:
המצב מתחיל שוב להיות רגיש, לפני מספר ימים העם האיטלקי שוב השיב"לא" במשאל העם שעיקרו היה העברת רפורמות חוקתיות, אמירה זו הביאה להתפטרות ראש הממשלה. איטליה היא הכלכלה השלישית בגודלה באירופה אך מפגינה חולשה רבה בשוק העבודה.

באירופה נרשמה מגמה מעורבת: מדד ה-DAX הגרמני ירד ב-0.2%, ואילו ה-CAC הצרפתי
עלה ב-1.5%. הודעת הבנק המרכזי של אירופה לעניין המשך תוכנית התמריצים היא
מהותית וחשובה בתקופה של אי ודאות בגוש האירו.