סטודנטים רבים מחליטים במהלך לימודיהם כי הם מעוניינים לעבור ללמוד באוניברסיטה בחו"ל. רילוקיישן לסטודנטים יכול להעניק להם רבות, החל מהכרות עם תרבויות ואנשים חדשים ועד לתעודות יוקרתיות יותר, קשרים עסקיים וכדומה. מה צריך לדעת סטודנט שמעוניין ברילוקיישן ואיך מתכוננים למעבר? קיבצנו עבורכים מיגע ראשוני וחשוב.

ההחלטה והבחירה
לאחר ההחלטה העקרונית על הרצון לעבור ללמוד בחו"ל, כדאי להתחיל לברר על מוסדות הלימוד בהקדם האפשרי. לכל אוניברסיטה ישנם מסלולים אחרים ותאריכים שונים, ואין טעם לגלות רגע לפני הנסיעה שהמסלול המבוקש התחיל כבר לפני חודש. בנוסף, חשוב מאד להחליט בדיוק מה אתם מעוניינים ללמוד, כדי למנוע קשיים של עזיבת סטודנט באמצע הלימודים, של מעבר מסלול וכדומה. חשוב לוודא בדיוק אילו מסלולים מציע כל מקום לימודים, תחומי הלימוד המדויקים ותקופת הלימודים. מעבר לכך, עליכם לוודא כי בידכם ציוני מבחנים בינלאומיים אשר יאפשרו לכם קבלה לאוניברסיטה הרצויה.

עלויות
העלויות של רילוקיישן לסטודנטים מתחלקות לשלושה תחומים: שכר הלימוד, שכר הדירה והוצאות המחיה. בדרך כלל, אשרת כניסה לסטודנט בחו"ל מאפשרת עבודה חלקית. עבודה חלקית מספיקה בדרך כלל לתנאי מחיה נאותים, אך אינה מכסה את שכר הלימוד. לכן יש לוודא שיש ברשותכם סכום כסף שמספיק לכסות את שכר הלימוד, ולחילופין לנסות להשיג מלגות מתאימות. ישנן מלגות אותן ניתן לקבל בכל שנת לימודים מחדש, ושווה לבדוק זאת.

רישום לאוניברסיטה
הרישום לאוניברסיטאות הוא מורכב ודורש מילוי של טפסים רבים ופרטים קטנים רבים. לאוניברסיטאות רבות יש ייצוג בישראל, ובהן אפשר לקבל סיוע במילוי כל הטפסים הנחוצים, כמו גם מידע על האוניברסיטאות וסיוע בתחומים אחרים, לרוב ללא תשלום.

המעבר
כדי להסדיר את המעבר לחו"ל יש לדאוג לפרטים הטכניים כמו דרכון, ויזה וכרטיס טיסה. כדאי להגיש בקשה לוויזה מיד עם תחילת הבירורים על הרילוקיישן, מפני שתהליך קבלת האשרה אורך זמן רב. כמובן יש לדאוג לדירה במעונות ולהעברה של ציוד נדרש לדירה. בנוסף, יש לדאוג לכיסוי ביטוחי להוצאות בריאות, הן בארץ (החוק מחייב להמשיך ולשלם ביטוח בריאות בארץ בשנתיים הראשונות בחו"ל) והן בחו"ל, היות והוצאות בריאות ללא ביטוח עלולות להיות עצומות.