מאת: יאיר בן דוד, מנכ"ל כנען פיננסים

לאחר הירידות החדות של החודשים האחרונים תשואות חודש אוקטובר החזירו את הצבע לפני המשקיעים, חודש זה התאפיין במגמה חיובית בשוקי המניות בארץ ובעולם .
התשואות בקופות הגמל השונות במסלול הכללי הניבו תשואות של כ2% עד 3%.

ישראל
ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי, שוק הון בארץ התנהל תחת צל המתיחות הביטחונית הגוברת .בעוד שבשווקי המניות בעולם נרשמו עליות חדות ,בחלקם אף דו ספרתיות ,מדד ת"א 25 עלה ב 5.5% ומדד ת"א 100 עלה ב 5.0% בלבד
ניתן לומר שהסיבה לעליות המתונות ביחס לגל העליות העולמי יכול להיות מוסבר בעליות בתחילת השנה שהתרחשו בארץ אך לא בשאר העולם ועתה בוצעה התאמה.
ככלל ניתן לומר כי פרמיית הסיכון ביחס לתשואה בישראל מושפעת יותר מאירועים פיננסיים ופחות מאירועים ביטחוניים או אפילו מלחמות.
את העליות בבורסה הובילו מניות חברות חיפושי נפט וגז ברקע להודעה על סיום תפקידו של שר הכלכלה אריה דרעיששימש עד כה כמכשול בפני מתווה הגז .הציפייה לחתימה על המתווה נתנה רוח גבית לחברות מהענף ובסיוםהחודש החברות הללו עלו ב20%- ותרמו 0.6% למדד ת"א 25 .

בנק ישראל פרסם את נתון המדד המשולב למצב המשק, אשר רשם בחודש ספטמבר גידול של 0.1% בלבד ובכך מהווה נתון נמוך מקצב הגידול הממוצע שנרשם בחודשים האחרונים.
ארה"ב
ארה " ב – המדדים המובילים זינקו עד כשמונה אחוזים , החודש הטוב ביותר מאז אוקטובר 2011
הכלכלה האמריקאית צמחה ברבעון השלישי בהתאם לציפיות האנליסטים והסתכמה בקצב מתון של 1.5% בלבד,
יחד עם זאת, ההערכות הן כי ברבעון הרביעי יתקיימו מכירות סוף עונה והצמיחה צפויה להסתכם בלמעלה מ-1.5%.
– המדדים המובילים זינקו עד כ8% , דוחות רבעוניים טובים דחפו את סקטור הטכנולוגיה לעלייה דו ספרתית של S&P 500 אשר עלה ב 8.4% וה NASDAQ- ב 9.5%-
הודעת הריבית של ה-FED לחודש אוקטובר העלתה את ההסתברות להעלאת הריבית בחודש דצמבר השנה וזאת למרות החולשה שנרשמה בנתוני התוצר לרבעון השלישי.
אירופה
השווקים התאוששו מהמשבר של חודשי הקיץ ורשמו עליות של כשמונה אחוזים , ברקע להתבטאויות של דראגישרמזו על אפשרות להרחבת המדיניות המוניטרית , ולירידה בחששות המשקיעים ממשבר גלובלי . בסיכום החודש מדד Euro-stoxx 600 עלה ב 8.1%- ה CAC- הצרפתי רשם עלייה של10% ומדד ה DAX- הגרמני עלה ב .12.3%
שיעור האבטלה בגוש האירו ירד בחודש ספטמבר והסתכם ברמה של 10.8%. זהו אמנם נתון המציג ירידה, אך זוהי עדיין רמה הנחשבת לגבוהה בהרבה מהאבטלה ששררה בתקופת המשבר הפיננסי של שנת 2008.

מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח.