מאת: יאיר בן דוד, מנכ"ל כנען פיננסים

שלום חברים,

חודש נובמבר סבל מחולשה בשווקים השונים, השוק היחיד שהפתיע לטובה הינו דווקא שוק ההון האירופאי, ניתן לומר שהעליות בשוק זה מיתנו את השפעת הירידות בשווקי ארה"ב וישראל בחודש זה.

חודש אוקטובר הראה לנו שוב שלא ניתן "לתזמן" את השוק ואילו חודש נובמבר הראה לנו שוב את חשיבות פיזור ההשקעות הגיאוגרפי.

התשואות בקופות הגמל השונות במסלול הכללי הניבו תשואות של כ0% בחודש נובמבר ותשואה של כ3% מתחילת השנה.(ברוטו ריאלי)

ישראל

בנק ישראל הותיר את ריבית דצמבר ללא שינוי, ברמה של 0.1%.

מדד המחירים לצרכן בחודש אוקטובר עלה ב0.1%.

המשק הישראלי צמח ב2.5% ברבעון השלישי והציג שיפור משמעותי ביחס לרבעון קודם בו הצמיחה הייתה בגובה 0.2% בלבד.

ניתן לומר בזהירות שהתגברות הטרור בארץ לא משפיעה מהותית עד כה על שווקי ההון השונים.

בשוק המניות בארץ נרשמה מגמה שלילית במרבית המדדים: מדד ת"א 25 ירד ב-0.8%, מדד ת"א 100 ירד ב-1.6%, מדד ת"א 75 ירד ב-3.0% ואילו מדד יתר 50 עלה ב-5.1%.

מדד אגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד ירד בשיעור של 0.9%.

ארה"ב

בארה"ב: מגמה מעורבת: כאשר מדד ה-S&P עלה ב-1.0%, מדד הדאו ג'ונס ירד ב-0.6% ואילו הנאסד"ק עלה ב-7.9%.

דוח התעסוקה לחודש אוקטובר הצביע על תוספת של 271,000 משרות חדשות, להבנתנו זהו האישור האחרון שנדרש על מנת לצאת לדרך עם העלאת ריבית ראשונה מזה מס' שנים.

לפי מרבית האנליסטים כבר אין סימני שאלה אם הפד יעלה את הריבית בימים הקרובים אלא באיזה קצב ואיזו עצמה.

אירופה

בגוש האירו מרבית האינדיקאטורים שפורסמו היו טובים מהצפי; מדד מנהלי הרכש הצביע על המשך התרחבות בכלכלה, האבטלה ירדה קלות אך עדיין ברמה גבוהה, הצריכה הפרטית המשיכה להתרחב במתינות והאינפלציה עלתה. למרות השיפור, הבנק המרכזי אינו מרוצה מקצב הצמיחה, ורמז על צפי להרחבה נוספת במדי באירופה נרשמה מגמה חיובית חזקה: ה-DAX הגרמני עלה ב-5.4%, ה-CAC הצרפתי עלה ב-1.5% וה-Eurostoxx 50 עלה בשיעור של 2.7%.

מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח.