מאת: יאיר בן דוד, מנכ"ל כנען פיננסים

אנו מסכמים שנה תנודתית בשווקי ההון בעולם אשר השפיעה עלינו ציבור החוסכים בקופות הגמל, תיקי השקעות קרנות השתלמות והפנסיה והביטוחים השונים.
ניתן לומר שהמחצית השנייה של השנה מחקה את התשואות שהושגו במחצית הראשונה ויצרו תשואות שנתיות בין 0% ל2.5% בקופות הגמל במסלול הכללי.
תשואה נמוכה וסטיית תקן גבוהה בשווקי ההון השונים ממחישה את השפעת הגלובליזציה, השפעת הטרור בארץ או אי הוודאות באשר לחקיקות שונות בישראל(לדוגמא ,השתהות הרגולציה בתחום הגז), כמעט ולא השפיעו על השוק .
הגורמים שהשפיעו מהותית נמצאים באזורים גיאוגרפים מרוחקים יותר.
ירידות בשווקים החלו בחודש מאי וזאת בשל החששות מחדלות פירעון של יוון, בהמשך השנה פיחות בסין ומחיקות דו ספרתיות במדדי המניות השונים בסין הובילו לירידות בשווקי ההון שהחלו בסביבה הקרובה וכמובן שלבסוף יצרו הפסדים גם למדדי המניות הישראליות.

התשואות במדדים השונים הינם במונחים שנתיים
ישראל
בנק ישראל הותיר את ריבית דצמבר ללא שינוי, ברמה של 0.1%. שוק המניות בארץ הציג מגמה חיובית במרבית המדדים, כאשר מדד ת"א 25 עלה מאז ראשית השנה בשיעור של 4.4%, מדד ת"א 100 עלה בשיעור של 2.0%, מדד ת"א 75 ירד בשיעור של 5.4% ומדד יתר 50 עלה בשיעור חד של 21.2%. באגרות החוב הממשלתיות נרשמה תשואה חיובית מתונה בשיעור של 1.6%, כאשר אגרות החוב הצמודות למדד ירדו ב-0.2% ואילו אגרות החוב השקליות (שחרים) עלו ב-3.3%.

הצמיחה במשק ב 2015- הסתכמה בשיעור של 2.3% , קצב נמוך יותר מאשר בשנים הקודמות 2013 ו- 2014 אשר הצמיחה בהן עמדה על 3.3% ו 2.6%- בהתאמה.

ארה"ב

לאחר כ-שש שנים של ריבית אפסית בדצמבר זה קרה, ריבית הפד בארה"ב הועלתה ע"י הבנק המרכזי ב 0.25%-. בארה"ב: מגמה מעורבת: כאשר מדד ה-S&P ירד ב-0.7%, מדד הדאו ג'ונס ירד ב-2.2% ואילו הנאסד"ק עלה ב-5.7%.

אירופה
באירופה נרשמה אכזבה מהבנק המרכזי שלא הודיע על הרחבה נוספת כפי שציפו ממנו, נזכיר, שהבנק המרכזי רוכש היום אג"ח בהיקף של 60 מיליארד אירו בחודש. אי נקיטת הרחבה נוספתגררה את שווקי ההון באירופה לתשואות שליליות באירופה נרשמה מגמה חיובית חזקה: ה-DAXהגרמני עלה ב-9.6%, ה-CAC הצרפתי עלה ב-9.5% וה-Eurostoxx 50 עלה בשיעור של 4.5%.

נקודות למחשבה ·
1. למצדדים ברכישת המניות באופן פסיבי מנית מנקיינד שנסחרת בבורסה הישראלית הציגה את הצד הבעיתי ברכישה "עיוורת" לפי משקלים של ניירות במדד. נכון למועד כתיבת שורות אלו מניית מנקיינד התרסקה היום כמעט 30%. הנפילה במניה מושכת מטה בעוצמה את מדד ת"א 75 כולו מעלייה של 1.44% לעלייה של 0.6% בלבד).
2. בסביבת תשואות נמוכות הקטנת העלויות הנלוות שמשלמים לבנקים בגין ניהול תיקי השקעות הופכת משמעותית יותר (דמי המשמרת ועמלות הקניה והמכירה) הינה חשובה יותר בסביבת תשואהנמוכה.

3. למרות התשואות הנמוכות שהושגו השנה יש להיזהר יותר מתמיד מ"חברות החלומות" שמבטיחות תשואות דו ספרתיות (בדגש על חברות האלגו טרידינג, ראו מקרה "יוטרייד") וכן פרויקטים של קרקעות חקלאיות עם תשואה גבוהה על הנייר.
4.תיקון 190,ממשיך להיות רלוונטי לרוב הלקוחות שעברו את גיל 60 וברשותם כספים

פנויים.- לחצו כאן לכתבה בנושא .

לפרטים נוספים ולאופן מימוש ההטבה נא פנה למומחי כנען פיננסים לימור וייס טל: 0732451097

מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח.